Polska jest krajem o długiej, bo ponad tysiącletniej tradycji i burzliwej historii. Świadectwem tego są pozostałe liczne zabytki architektury osadniczej, obronnej, sakralnej czy przemysłowej. Najwięcej i najcenniejsze z nich zachowały się w ośrodkach miejskich z wielowiekową tradycją, takich jak m.in. Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Sandomierz. Od początku istnienia Polska znajdowała się w centralnej części Europy na styku różnych kultur, wschodniej i zachodniej oraz południowej i północnej. W rezultacie wykształciły się tu wielokulturowe tradycje i zabytki, charakterystyczne dla danego regionu.
Polska pod względem tych zasobów jest konkurencyjna na europejskim rynku turystycznym, bowiem posiada wiele cenionych walorów w postaci miejsc i obiektów o wysokiej wartości historycznej, świadectwa polskich dziejów, rozkwitu kultury i sztuki. Niektóre z nich doczekały się nobilitacji przez wpis na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Inne z kolei wyróżnione są wpisaniem na prestiżową Listę Pomników Historii Polski. Na terenie całego kraju występują dziesiątki tysięcy takich obiektów, które powinny zainteresować turystów. Są to liczne zamki, pałace, przeważnie w otoczeniu zabytkowych ogrodów; zabytki o charakterze sakralnym, obiekty archeologiczne, potężne twierdze wznoszone w celach militarnych, obiekty architektury drewnianej. Powstawały na przestrzeni dziejów, w różnych warunkach, często w wyniku ścierania się wpływów kultury zachodniej Europy i Wschodu.
Obecnie te historyczne obiekty są oferowane turystom jako atrakcje lub produkty o szczególnej wartości. Niektóre pełnią rolę muzeów a część jest wykorzystywana bezpośrednio do obsługi gości jako hotele, ośrodki konferencyjne.
WAWEL W KRAKOWIE
ZAMEK W BARANOWIE
SUKIENICE W KRAKOWIE
GDAŃSK
ZAMOŚĆ
W Polsce jest co zwiedzać a każdy turysta znajdzie coś wyjątkowego dla siebie !